Obec Sibřina s částí Stupice leží v těsném sousedství východních hranic hlavního města Prahy v trojúhelníku mezi Uhříněvsí, Újezdem nad Lesy a Říčany. Katastrální území zahrnuje obě části obce Sibřina a Stupice. V minulosti byly obce zahrnuty pod jeden správní celek s obcí Květnice.
Obec Sibřina patří k nejstarším v kraji. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1197, kdy je jmenován první známý majitel vsi Bertoldus de Zebrin a jeho dva synové Sezema a Heřman. Stávala zde tvrz, na které žili zdejší majitelé vsi a okolí. O části Stupice pochází první zmínka z r. 1346 (census) in Stopicz, ale obec je prokazatelně mnohem starší. I zde stávala tvrz.
Bohužel, obě obce měly vždy pouze zemědělský význam, kromě prvotní tvrze, která zanikla někdy okolo r. 1489 (Stupice) resp. 1621 (Sibřina) nikdy nebyly sídlem žádné vyšší šlechty. Pozdější dějiny obou obcí jsou svázány s dějinami kolodějského a později uhřiněvského panství. Nebyly sídlem fary a nestál zde ani kostel, proto se zde nedochovaly žádné historické památky.
Přesto jsou obě části díky své výjimečné poloze na hranicích Prahy zajímavé pro podnikání i pro rozvoj bydlení. Navíc obec v posledních několika letech výrazně zlepšila svou občanskou vybavenost. K plynofikaci přibyl dlouho očekávaný vodovod a kanalizace. V obci je pobočka České pošty, mateřská škola a nově postupně i základní škola pro první stupeň. Budují se chodníky a cyklostezky. Přibyly polní cesty s upraveným povrchem pro zemědělskou techniku, které propojují části obcí s okolím.
Letecký pohled na obec Sibřina Letecký pohled na části obce Stupice
foto: Tomáš Hora THC, Letecké snímkování, Martin Pokladník
Znak a vlajka byly Obci Sibřina slavnostně předány v lednu 2010 předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR panem Miloslavem Vlčkem.
Dekret o udělení znaku a vlajky převzal starosta obce Ing. Petr Vítek.
Stříbrno-červeně polcený štít s cimbuřovou patou opačných barev. Nad patou vpravo zelený stonek konopice se třemi listy, vlevo ruční stoupa, z které vyniká tlouk-stupice mezi dvěma odkloněnými obilnými klasy, každý s listem, vše zlaté.
Polcení rozděluje štít na dvě části a shoduje se s počtem částí, které tvoří obec. Cimbuřová pata symbolizuje existenci tvrze v každé části. Ke jménům obou částí ukazují znamení – k Sibřině stylizovaný stonek konopice a ke Stupici ruční stoupa s tloukem-stupicí, který provázejí obilní klasy s poukázáním nejen k šlechtitelské tradici zemědělských plodin, ale také k historickému charakteru obce. Červeno-stříbrné polcení lze vnímat jako inspiraci erbem Olbramoviců, dominantních vlastníků Sibřiny.
Podoba vlajky vychází z podoby a barevnosti znaku a znakových figur. Snahou bylo přenést i na vlajku informace obsažené ve znaku a zachovat do určité míry jeho schopnost ikonografické výpovědi.
Velikost vlajky je dána poměrem šířky listu k jeho délce 2 : 3.
List tvoří dva svislé pruhy, bílý a červený. Na dolním okraji listu zubatý pruh opačných barev, široký čtvrtinu šířky listu, s pěti celými a dvěma polovičními zuby vysokými osminu šířky listu. V bílém poli zelený stonek konopice (Galeopsis) se třemi listy, v červeném poli ruční stoupa z níž vyniká tlouk-stupice mezi dvěma odkloněnými obilnými klasy, každý s listem, vše žluté.
Znak a vlajka byly Obci Sibřina slavnostně předány v lednu 2010 předsedou Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR panem Miloslavem Vlčkem.
Dekret o udělení znaku a vlajky převzal starosta obce
Ing. Petr Vítek.
Autor návrhu: Stanislav Kasík, Heraldická kancelář „Dauphin“, Roudnice nad Labem 2009