"Výstavba stezek pro chodce
a cyklisty Sibřina a Stupice"

 


POVODŇOVÝ PLÁN OBCE
 


SVAZKOVÁ ŠKOLA ÚVALY
 


KANALIZACE A VODOVOD

 


  MAPA ŘEŠENÝCH MÍST
Vize obce Sibřina a Stupice

 


VYPRACOVANÁ STUDIE
Vize obce Sibřina a Stupice

 

  OBEC SIBŘINA

Obec Sibřina s částí Stupice leží v těsném sousedství východních hranic hlavního města Prahy v trojúhelníku mezi Uhříněvsí, Újezdem nad Lesy a Říčany. Katastrální území zahrnuje obě části obce Sibřina a Stupice. V minulosti byly obce zahrnuty pod jeden správní celek s obcí Květnice.

Základní statistické údaje

 Počet částí 2
 Katastrální výměra [ha] 441
 Počet obyvatel
 (
1.1.2013)
581
 Z toho v produkt. věku 352
 Průměrný věk 40,3

Základní vybavenost obce

 Pošta ano
 Základní škola
 Mateřská škola
ne
ano
 Zdravotnické zařízení ne
 Policie ne
 Kanalizace (ČOV) výhled
 Vodovod ano
 Plynofikace ano

ZNAK A VLAJKA OBCE

  

Stanislav Kasík
Heraldická kancelář „Dauphin“
Roudnice nad Labem 2009

 

Obec Sibřina patří k nejstarším v kraji. První písemná zmínka o obci pochází již z roku 1197, kdy je jmenován první známý majitel vsi Bertoldus de Zebrin a jeho dva synové Sezema a Heřman. Stávala zde tvrz, na které žili zdejší majitelé vsi a okolí. O části Stupice pochází první zmínka z r. 1346 (census) in Stopicz, ale obec je prokazatelně mnohem starší. I zde stávala tvrz.

Bohužel, obě obce měly vždy pouze zemědělský význam, kromě prvotní tvrze, která zanikla někdy okolo r. 1489 (Stupice) resp. 1621 (Sibřina) nikdy nebyly sídlem žádné vyšší šlechty. Pozdější dějiny obou obcí jsou svázány s dějinami kolodějského a později uhřiněvského panství. Nebyly sídlem fary a nestál zde ani kostel, proto se zde nedochovaly žádné historické památky.

Přesto jsou obě části díky své výjimečné poloze na hranicích Prahy zajímavé pro podnikání i pro rozvoj bydlení. Navíc obec v posledních několika letech provedla přípravu několika velkých akcí směřujících ke zlepšení občanské vybavenosti obce - stavbu vodovodu a plynofikace, ve výhledu je elektrifikace a kanalizace obce s napojením na ČOV. Základní škola již bohužel v obci nefunguje, v roce 1996 musela být pro nedostatek dětí uzavřena. V bývalé budově školy, která stojí přibližně v polovině cesty mezi Sibřinou a Újezdem nad Lesy je nyní umístěna pouze školka a školní děti nyní jezdí do školy v Újezdě nad Lesy a Kolodějích.
Letecký pohled na obec Sibřina Letecký pohled na části obce Stupice

foto: Tomáš Hora THC, Letecké snímkování, Martin Pokladník

© Obec Sibřina 1998-2013, 08.12.2018 18:33:13